Co Wy wiecie o Oscarze??

Dzisiaj wielka noc. Jak co roku w Los Angeles najlepsze filmy zostaną nagrodzone Oscarami. Przygotowania, organizacja, prowadzenie zawsze...


Dzisiaj wielka noc. Jak co roku w Los Angeles najlepsze filmy zostaną nagrodzone Oscarami. Przygotowania, organizacja, prowadzenie zawsze budzi podniecenie i zainteresowanie. Co też tym razem wymyślą organizatorzy, czym zaskoczą no i który film okaże się najlepszą produkcją minionego roku. A czy wiecie że:

1. Pierwsze rozdanie nagród odbyło się 16 maja 1929 roku przy udziale 250 osób a gala trwała 15 minut.

2. Najdłuższa w historii nagród uroczystość odbyła się w 2002 roku. Trwała 4 godziny i 23 minuty

3. Ceremonie odbywały się między innymi w Hollywood Roosevelt Hotel, Grauman's Chinese Theatre, a od 2004 roku w Dolby Theatre (Kodak Theatre).

 
 
4. Oscar jest statuetką przedstawiającą rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na  rolce filmu posiadającej pięć szprych, z której każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Statuetka waży ok. 3,9 kg  i ma ok. 35 cm wysokości. Oficjalnie nagroda Akademii nazywana jest Academy Award of Merit, jednak od roku 1931 używa się potocznej nazwy Oscar, która została uznana za oficjalną w 1939. Pochodzi ona według jednej z legend od uwagi wygłoszonej w roku 1931 przez Margaret Herrick, bibliotekarkę Akademii, która na widok statuetki stwierdziła, że przypomina jej wuja Oscara Pierce’a. Usłyszeć to miał hollywoodzki dziennikarz Sidney Skolsky, któremu bardzo spodobało się to określenie i zaczął go używać w felietonach. Inna legenda głosi, iż nazwę Oscar statuetce nadała aktorka Bette Davis.
 
5. Do tej pory największą ilość Oscarów, bo aż jedenaście, udało się otrzymać trzem filmom: Ben Hur, Titanic, Władca Pierścieni - Powrót Króla.
 
6. Aktorami, którzy otrzymali po trzy statuetki są Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day Lewis. Katharine Hepburn zgarnęła cztery Oscary a Meryl Streep - trzy.

7. Najwięcej razy gospodarzem ceremonii wręczenia Oscarów był Bob Hope. W latach 1939-1977 poprowadził tę uroczystość 18 razy. Billy Crystal gospodarzem był osiem razy. Johnny Carson pełnił tę rolę pięć razy. Jack Lemmon i Whoopi Goldberg po cztery razy bawili publiczność, a David Niven dostąpił zaszczytu trzykrotnie. W tym roku w roli gospodarza debiutuje Neil Patrick Harris.

8. Polskie produkcje 17 razy startowały w wyścigu po statuetkę. Dwóm filmom udało się zdobyć Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany. Były to: Tango – reż. Zbigniew Rybczyński (za rok 1980)  i Piotruś i wilk – reż. Suzie Templeton (za rok 2007)

9. W tym roku trzymamy kciuki za silną polską reprezentację:
 • Ida - najlepszy film nieanglojęzyczny
 • Ida - najlepsze zdjęcia
 • Joanna - najlepszy krótkometrażowy dokument
 • Nasza klątwa - najlepszy krótkometrażowy dokument
 • Anna Biedrzycka Sheppard - kostiumy do filmu Czarownica
A wszystko rozstrzygnie się już za kilkanaście godzin.....
Przy pisaniu dzisiejszego tekstu wspierałam się artykułami w Wikipedii, stop klatce i Wirtualnej Polsce. Tam znajdziecie jeszcze więcej ciekawostek i historii Oscarów.

Jeśli nie chcesz  przegapić nowych wpisów  koniecznie polub i obserwuj  Trzydziestkę z Vatem na facebooku, możesz mnie również znaleźć na Bloglovin

Podobne posty

8 komentarze

 1. Zazdroszczę pobytu w takim miejscu i niech sobie ludzie mówią co chcą, że przereklamowane itp. Za to sama uroczystość oskarowa kompletnie mnie nie pociąga i na pewno nie poświęciłabym na to snu jak robią niektórzy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś zdarzyło mi się zarwać noc, ale to było dawno. Pamiętam też takie razy jak wstawałam wcześnie rano i oglądałam końcówkę transmisji. No niestety to nie nasza strefa czasowa, ale patrząc dzisiaj na FB to sporo osób na żywo oglądało :-)

   Usuń
 2. Ida z oscarem! <3 Z całym moim węgierskim sercem kocham polskie kino <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Tamtaram no i sie udalo, Iga wygrala, duma mnie rozpiera :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nigdy nie sledze jakos specjalnie oskarow ale wygrany Idy zmotywowala mnie to tego ze jak tylko bede w Pl to wybieram sie do kina :D

  OdpowiedzUsuń